מיתוג מחדש – מה זה אומר?

אין ספק שמאז התבססות עולם האינטרנט כפלטפורמת שיווק לגיטימית הצורך במיתוג גרפי התחזק. בעבר, בעל חנות בגדים לדוגמה, יכול היה להרשות לעצמו לרשום את שם החנות על שלט ולנסות ולגרות את העוברים והשבים בדרכים שונות. היה קל לזהות את החנות שלו, והיה קל לזכור את החנות שלו. זה הרי נמצא בפינה ממול לכיכר. בעולם השיווק הדיגיטלי, לעומת זאת, ההיצע גדולה בעשרות מונים. שפע המידע, חוסר התלות במיקום הפיסי או בשעות פעילות הביאו עימם תחרות קשה בין בתי העסק, ויכולת ההתמצאות של לקוח פוטנציאלי בתוך המבחר העשיר היא מאוד נמוכה. מסלול ההגעה של הגולש אל בית העסק הוא וירטואלי בלבד ולכן לא ריאלי לחשוב שאדם תמיד יזכור אותה (לדוגמה, כתובת האתר של העסק, מילת המפתח שיש להזין בגוגל או בפייסבוק כדי להגיע לאתר, וכו'), כפי שזכר אותו לקוח בדיוק את הדרך למכולת של אריה בשכונה.

מה זה מיתוג מחדש?

מיתוג מחדש – מקורו של תהליך המיתוג העסקי (Branding) נבע מהצורך ביצירת בידול למוצר או לבית עסק מיתר השוק. בשוק שאינו ממותג, הלקוח מתקשה להבחין בין נותני השירות השונים, ונוטה לקבל החלטה על פי מחירים בלבד. בשוק שכזה על מנת למכור הכי הרבה עלייך להיות הכי זול. מאוד פשוט. אנו בחברת STG שיווק אינטרנטי נסייע לך ליצור מיתוג עסקי מוצלח, ניתוח של קהלי היעד והמטרות של בית העסק וכל זה יאפשרו ללקוח לחוות חוויה שלמה – חוויה חושית (ע"י גרפיקה או סאונד לדוגמה), חוויה קוגנטיבית (אופן הפנייה, צורת ההתבטאות) וחוויה ערכית ורגשית, שנובעת מהכל יחד. עיצוב תדמית עסקית נכונה, תגרום ללקוח להעדיף את המוצר או העסק על פני מתחריו.

אז איך בעצם זה עובד?

רגשיות – כל אחד מאיתנו נמשך באופן טבעי לדברים מסוימים ונרתע מאחרים. תחושה זו, למשל אדם האוהב צבע אדום, יכולה להיות מולדת או נרכשת, והיא גורמת לנו להרגיש תחושות מסויימות. החל מילד שמקבל צעצוע בצבע שהוא לא אוהב, וכלה באישה בוגרת אשר קונה מוצר מסויים מכיוון שאינו נוסה על בעלי חיים. אותה קבוצה של נטיות טבעיות מורכבת מקשת מגוונת מאוד של טריגרים רגשיים, כמו שראינו – החל מצבעים, צורות, ריחות וצלילים, ועד לערכים חברתיים, אופן התנסחות או דעות פוליטיות לדוגמא. כל חוויה כזו ניתן למקם על סרגל שנמתח מתחושת הזדהות ומשיכה, ועד תחושת סלידה. מותגים רבים בוחרים לאמץ רעיונות כאלו ואחרים על בסיס ניתוח קהלי היעד והתאמה אליהם. לדוגמה, מחזור ואיכות הסביבה, אי פגיעה בבעלי חיים, תזונה בריאה וערכים רבים נוספים שאנחנו שומעים עליהם יותר ויותר. צורת מיתוג מחדש זו מכונה "מיתוג ערכי" והיא מכוונת בדיוק לנקודות הרכות בבטן של הלקוח.
בידול
לכמה פרסומות אנחנו נחשפים בכל יום? 100? 250? 400? התשובה היא שאדם ממוצע נחשף בכל יום ל-3,000 עד 5,000 פרסומות בצורה כזו או אחרת. בין אם בשלטי רחוב, בטלויזיה, ברדיו, בתוצאות החיפוש של גוגל, בצפייה ישירה באינטרנט והרשימה לא נגמרת. אבל זה לא הסוף! החשיפה למותגים אינה שמורה אך ורק לפרסומות. כשנכנסים לסופר, פותחים את המקרר, גולשים באינטרנט, קופצים לחבר, מתעוררים בבוקר מהשעון בטלפון החדש או בעצם בכל מה שאנחנו עושים – אנחנו נחשפים כל הזמן למותגים.
כפי שאמרנו קודם, הדבר עלול ליצור חוסר התמצאות ובלבול. כשאנחנו מחפשים את המעדן שבא לנו לאכול בסופר, לדוגמה, אנחנו נתקלים בכמות גדולה של מותגים. יכול להיות שחלק מהם יראו לנו דומים. קרה לכם שהתבלבלם בין מותגים? למשל, רציתם יוגורט אבל לקחתם אשל? רציתם מוצר של חברה אחת, ומצאתם במקרר שלכם מוצר של חברה אחרת? יכול להיות שאנחנו פחות אוהבים את הטעם אבל בעולם המהיר של היום אין לנו אפשרות לטעום, לנסות ולבדוק כל מה שנכנס אלינו הביתה, ובמקרה הזה המיתוג העסקי יכול להוות כלי מפתח ויתרון גדול.
דוגמה יפה לעיקרון הזה, מאחר ונושא המעדנים על הפרק, הוא סיפור הכניסה לשוק של מותג "יופלה". שימו לב שעד כניסתו של מותג זה, שוק המעדנים כולו מיתג את המוצרים בצבעים קרים, כלומר עבר תהליך של מיתוג מחדש. כדי לתת לנו תחושה של מעדן קר ונעים השתמשו כולם בצבעים לבן, תכלת בהיר, ולעיתים נגיעות של ירוק. המיתוג של "יופלה" אמר "לא" לכל הקווים הבטוחים שהטוו הקודמים לו, ולקח את הסיכון של למתג מעדן קריר דווקא בצבע אדום. הסיכון פה משחק יותר על הרגשיות, מה יחשבו אנשים על מעדן בצבע אדום? האם זה יוריד להם את תחושת הרצון לקנות את המעדן? הזמן יגיד. והזמן אכן אמר, אנשים לא נרתעו מהצבע האדום של המותג, אולי אפילו ההיפך, דווקא מהרגע שהתרגלנו, בעייני לדוגמה, הצבע דווקא עושה חשק. איפה הרווח הנקי של "יופלה"? לתקופה מסויימת, תקופת הכניסה של המותג לשוק, הוא היה המותג היחיד על מדף המעדנים שהיה בצבע אדום. קרה לכם שרציתם יופלה ובטעות לקחתם אשל? ייתכן, אבל פחות סביר. זהו חוזקו של הבידול העסקי.
אז איך עושים מיתוג מחדש?
עיצוב של תיק מותג עסקי הוא לא עניין פשוט למדי, הטעות הרווחת היא לעצב לוגו יפה ולקוות שזה ייעשה את העבודה. חשוב להבין את כל הנושאים שעל הפרק, חשוב להבין שהלוגו הוא לא אלא תוצאת לוואי של החלטות שקולות ומחושבות. צריך לקחת בחשבון את ההשפעה השונה של צבעים שונים ושל צורות שונות על אדם ממוצע, צריך לנתח היטב את צורכי העסק ואת קהלי היעד, צריך להתחבר לאדם הממוצע בקהל הזה. להבין מה הוא אוהב, למה הוא נמשך, למה פחות, אילו ערכים מניעים אותו, מה משעמם אותו, מה תהיה צורת הפנייה שתתפוס את תשומת ליבו בצורה הטובה ביותר ועוד. האם יהיה נכון ליצור מיתוג מחדש? כמו על כל שאלה אחרת, יש תחילה להשיב על השאלות "מה המטרה שלי?", "והאם אני משיג אותה?". האם עקרונות עיצוב תיק מותג עסקי יכולים לקדם אותי אל עבר המטרה הזו? עשו לעצמכם טובה, אם אתם עושים את הצעד הזה, עשו אותו בחכמה ותשקיעו היטב, כך תבטיחו עיצוב ותכנון של תיק מותג איכותי ונכון, שהעקרונות שהוא טווה יישארו עם העסק לעוד הרבה זמן.
אם גללתם עד כאן, כדאי שנשוחח...
We should talk