מידת השפעת הרשת על הרגלי הקנייה שלנו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

המושג, מדיה חברתית, מראה על פלטפורמות שונות שמאפשרות יצירה של רשתות ואף קשרים חברתיים, יצירה של תוכן ושיתוף מידע באמצעות המשתמשים. יש לציין, כי אמצעי המדיה החברתיים, מספקים לנו מגוון רחב של מקורות חדשים כל העת, בהם נמצא מידע מקוון שהופק באמצעות צרכנים, על מנת ליידע להשכיל ולהעשיר מידע בנוגע למוצרים, שירותים שונים ומותגים. על פי סטטיסטיקה שנערכה, עד לשנת 2015, לא פחות מ-505 מהמכירות המקוונות, עברו באמצעות ערוצי מדיה חברתיים. 

מידת השפעת הרשת על הרגלי הקנייה שלנו

גם פייסבוק, מייצרת כ-26% מהפניות של אתרי סחר בעולם ונתון זה עשוי רק לגדול עם הזמן, באמצעות הצמיחה של הרשת החברתית הגדולה ביותר בעולם-הפייסבוק. הדרכים, בהם מתקשרים הצרכנים האחד עם השני, השתנו באופן מהותי, כמו החלפת אינפורמציה באמצעות האינטרנט. גם אתרים בינלאומיים, כמו e-bay עשויים לגרום לצרכנים לשמש גם כקמעוניים. בגלל הטלפון החכם, הרבה צרכנים וסוחרים, יכולים להשתמש מיד במידע בזמן אמת, כך שהם מחוברים בכל רגע נתון לרשת. על פי מה שאנו רואים ומסיקים על מידת השפעת הרשת על הרגלי הקניה שלנו, הרשת עשתה מהפיכה לא קטנה על הרגלי הקנייה או הצריכה שלנו ואנשים מבינים כי זו רכישה בטוחה ונבונה, כאשר יש מידע כה רב ומדויק.

האפשרויות הבלתי נדלות של הצרכן ברשת

גם המידע בנוגע למה שקורה בארץ, כמו המחאה החברתית שהתחילה מגבינת הקוטג' בשנת 2011, מראה על הכוח הרב שישנו ברשת החברתית, כך נולד הצרכן החכם, שהפך להיות בקיא מבעבר, שהוא חשוף למידע זמין תמיד ומעודכן ומחזק את כוחו הצרכני, זוהי בעצם מידת השפעת הרשת על הרגלי הקניה שלנו, היום, באמצעות המידע שיש ברשותנו, אנו יכולים לבדוק יותר פרטים ולהחליט מה המוצר הטוב והזול ביותר שישתלם לנו ברכישה. כל צרכן, חשוף יותר לרשתות החברתיות השונות, לפורומים שהוא אמצעי צרכני חזק ובעל השפעה שכן, הגולשים משוחחים ביניהם באמצעות צ'אט וממליצים על נותני שירותים, או משווקים של מוצרים שונים, אם הם כדאיים, או שמעניקים המלצות לגבי מוצרים שונים.

מה מראה לנו הסטטיסטיקה לגבי צרכנות באמצעות הרשת

ישנה קפיצה גדולה לגבי צרכנים, אשר רוכשים באמצעות רכישה מקוונת ברשת. האינטרנט, הפך להיות כלי זמין ונוח. ניתן לראות מוצרים שונים ולרכוש אות באמצעות רכישה מאובטחת כרטיס אשראי. הסטטיסטיקה מראה לנו על 80% ישראלים שרוכשים מוצרים באמצעות רכישה מקוונת שזה המון. גם רכישות באתרים בינלאומיים, מתבצעות באמצעות הרשת. הזמן וחווית הרכישה הם מידת השפעת הרשת על הרגלי הקניה שלנו. הגורמים של צריכה אינטרנטית הם:

  • היקפים גדולים וזמינים של מידע
  • שיקולי זמן
  • אין מאמץ כמו ריצות בין החנויות השונות לחיפוש מוצר או מותג מסוים
  • מבצעים שונים של מוצרים הזמינים ברשת
  • חווית קניה נוחה מהבית ומשלוח בדרך נוחה
מערכת היחסים בין הצרכן למותג והשפעתן על הרשתות החברתיות

ההשפעה של מערכת היחסים בין הצרכן למותג וההשפעה שלהם על רשתות חברתיות, הינה מכרעת. השלבים של ההחלטות בדבר הרכישה. הגישה של החברות השונות והמותגים משתנה וחייבת להתאים את עצמה לצורת התקשורת. אם לדוגמא, בעבר, שלטו חברות ומותגים על הצרכנים שלהם והעבירו מסר חד צדדי, מבלי שהצרכנים יוכלו להגיב, לשאול או אפילו לתמוך במוצרים השונים, היום, כבר השתנו פני הדברים, מן הקצה אל הקצה. הלקוחות מגיבים בפומבי על שירות טוב, מוצר מעולה או בעייתי וכדומה, ניתן למצוא דיונים שונים בין הצרכנים.

ישנם שיקולים וגימיקים שונים של בעלי אתרים וחנויות מקוונות להנאה של רכישה, מה שאכן גורם להרבה צרכנים לרכוש מוצרים באמצעות דמי משלוח חינם ועוד גימיקים נוספים שמניעים את הצרכנים לפעולה ברכישה באמצעות האינטרנט.

אם גללתם עד כאן, כדאי שנשוחח...
We should talk
Start a Project
חשבנו על זה, והגיע הזמן שנדבר