קידום אורגני בגוגל

קידום קידום קידום, בכל מקום היום אני נתקל באנשים המחפשים קידום אורגני בגוגל אבל מעט מאוד מבינים מה זה אומר ומה המשמעויות. החלטתי לפנק אתכם בקצת סדר ב-Buzzword אולי הכי חזקה ב-Web בתקופה האחרונה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
קידום אורגני בגוגל
אז על מה מדובר בעצם?

קודם כל צריך להפריד בין שני מושגי מפתח בתחום:

SEO – Search Engine Optimisation

SEM – Seatch Engine Marketing

אנשים בדרך כלל מכירים את המינוח SEO, ובעצם מתכוונים בטעות גמורה לקמפיין בגוגל כשאומרים זאת. זהו הבלבול המוכר. SEO אינו קמפיין פרסומי בגוגל – הוא "קמפיין אורגני" האמור להעלות את דירוגכם בגוגל ללא השקעה שקלית במודעות ומכירות פומביות על מילות חיפוש. שני המושגים שלובים ושזורים זה בזה, למרות שהאחד יכול להתקיים ללא השני יהיה זה חבל לא להשלים את המלאכה ולהראות נוכחות בשתי הזירות – האורגנית והממומנת.

בניית אתר?

בניית אתר ללא קידום הוא לא יותר מכרטיס ביקור דל תנועה!

רוב האתרים שנבנים מוצאים עצמם לא רלוונטים, הרי אם האתר שלי אמור לספר על שירותי לקהל הרחב, ללא הקהל הרחב זה לא יותר מסיפור נחמד ללא יעוד, כמו רכב ללא דלק – אפשר קצת לדחוף בירידה אבל מהר מאוד תמצא עצמך עומד במקום. סופם של אתרים אלו לרוב הוא בירידה מהאוויר בסוף תקופת תשלום הדומיין וחבל.

קידום אורגני בגוגל דורש השקעה

קידום אתרים אורגני בגוגל הוא נושא רחב יותר מקידום ממומן, מכסה תחומים רבים יותר ודורש השקעה העולה על בניית קמפיין פרסומי המבוסס על מכירות פומביות בגוגל. הדירוג שלך בתחום של קידום אורגני בגוגל משפיע ישירות על כמה תשלם עבור כל מחירה פומבית ומה יהיה מיקומך בתוצאת החיפוש.

קידום אורגני בגוגל מתחלק לשתי קטגוריות עיקריות OnSite SEO ו – OffSite SEO.

הראשון (OnSite) מתייחס לאנטומיה של דף הנחיתה עצמו. קודם כל תקינות קוד. אתר לא תקין בו יושבים HTML Tags לא בקינון נכון, קישורים שבורים או בו חסרים Attributes העוזרים לגוגל להבין במה מדובר, זוכה לעונשים ובעבור מספיק OnSite Violations, האתר עלול להגיע ל-Sandbox של Google.

ה-Sandbox של גוגל, למרות שלא הוצהר בר' גלי ע"י גוגל עצמה ומוגדר כתיאוריה, מקובל על רובם המכריע של ה-Webmasters בעולם. אתר המגיע ל-Sandbox נענש בעצירה של הדירוג שלו וב-SERPS (Search Engine Results Pages) נמוך. נהוג להאמין כי אתר אשר נכנס ל-Sandbox יישאר שם לתקופה של שישה חודשים עד שנה אם לא יוכיח איכותו בזריזות.
לכן, חשיבות תקינות הקוד היא עליונה וישנם מספר כלים חינמיים היכולים לספק חיווי לגבי תקינות זו כגון: כלי מנהלי האתרים של גוגל (Google Webmasters Tool) ולראות האם ישנן הודאות שגיאה. במידה ויש – יש להתייחס אליהן בכובד ראש ולתקנן במהירות.

עוד כלי לווידוא תקינות הוא ה-W3C Markup Validation Service. שירות חינמי המוודא תקינות קוד HTML. ישנם עוד כלים המפיקים דוחות איכותיים ואשמח לשתף במידה ויידרש אך אילו כלים מתקדמים יותר.

שימוש בכלי מעקב כמו Google Analytics יכול לעזור בהבנה של "מה לא עובד" באתר, איפה הגולשים שוהים יותר זמן ופחות, מהו מסלול הגלישה, והאם זהו המסלול אותו תכננתם לגלישה באתר, מעקב אחרי המרות, ועוד. בנוסף, ישנם Tags אשר מוכוונים אך ורק למנועי חיפוש ואין להם משמעות תכנותית, בעוד HTML Tags אומרים לדפדפן שלך איך להציג את הדף ובעצם אחראים על העימוד. MicroTags או MicroData בעצם אומר למנוע החיפוש בנקודות ספציפיות בדף מול מה הוא עומד, האם זה Event שחל בתאריך כזה וכזה או האם זה מאמר והנה הוא שם הכותב, ועוד ועוד.

MicroData עוזר להציג תוצאות חיפוש עשירות מהרגיל (Rich Snippets) וזוכה לתמיכה ממנועי החיפוש השונים אך על זה נדבר בהרחבה במאמר אחר.

האנטומיה של דף הנחיתה

לדף הנחיתה פרמטרים רבים עליהם כדאי לדבר, נבחר כמה מובילים:

 1. הפוך את הURL שלך לידידותי
 2. Tag H1 בודד בעמוד ובו מילת המפתח המיועדת לקידום, אולי הכי תשפיע על דירוג העמוד לגבי אותה מילת המפתח.
 3. שלב תמונות וערכי מולטימדיה נוספים על מנת להשאיר את הצופים בדף בחוויה מתמשכת. חוויית משתמש טובה תשפיע ישירות על ה-Bounce Rate של דף הנחיתה שלך. Bounce Rate נמוך הוא השפעה חיובית ביותר, הרי הוא משקף באופן הכי ברור אם הגולשים מוצאים את דף הנחיתה שלך רלוונטי.
 4. קשר אתרך לאתרים אחרים מובילי דעה בתחום. פעולה זו תעזור לגוגל להעריך כי האתר שלך באמת מתעסק בתחום ולכן יותר רלוונטי.
 5. שלב את מילות המפתח לקידום בראשית המאמר. הופעתן של מילות המפתח ב-100 המילים הראשונות עוזר לגוגל להסיק כי מאמר זה באמת עוסק בתוצאת החיפוש של הגולש.
 6. מהר יותר טוב יותר! השפעת מהירות טעינת הדף היא קריטית. גוגל בהחלט מדרג גבוהה יותר דף אשר נטען מהר יותר. מחקרים מראים כי גולש אשר נתקל בדף אשר זמן טעינתו עולה על 4 שניות סביר כי לא יבקר בדף זה בשנית. תוכל לשפר זמן טעינה ע"י מספר צעדים: עבור למאחסן שרת מהיר יותר, השתמש בתמונות דחוסות (CDN), וודא זמני טעינה של סקריפטים, מעט ריבוי קבצים אשר הדפדפן נדרש לבקש מהשרת.
 7. נוכחות רשתות חברתיות משפיעות יותר ויותר על אלגוריתמי הדירוג של מנועי החיפוש. הוסף כפתורי שיתוף ולייק, ערוצי YouTube וכדומה.
OffSite SEO

בעוד OnSite SEO מדבר בעיקרו על אנטומית דף הנחיתה וחווית המשתמש, Offsite SEO הוא המנוע האמיתי לשיפור הדירוג שלך ע"י קידום אורגני בגוגל. מעבר ליצירת אתר מותאם למנועי חיפוש שהיא תורה בפני עצמה והיא בגדר חובה, זהו החלק למתקדמים של השיעור. בחלק זה אתה מראה לגוגל כי אתרך אתר רלוונטי, אתר מתחדש שתוכנו איכותי המציע ערך אמיתי, רלוונטי ומעודכן לגולשיו. גוגל מחפש להעניק לגולשיו תכנים רלוונטים ואמיתיים, ולא יעניק לאתר אשר לא עומד בדרישות אילו את מקומותיו הראשונים, רק עבור תשלום כבד עבור כל מילת מפתח.

אז על מה מדובר?
 1. צור פרופיל חברה מלא. נוכחות מלאה ברשתות החברתיות עוזרת לגוגל לאגד את כל המידע ממקורות אלו ל"פרופיל חברה" אשר משפיע ישרות על ה-Trust Rank.
 2. צור תשתית Back Links איכותית. וודא כי העוגנים המצביעים על האתר שלך משלבים את מילות המפתח אותן אתה מחפש לקדם. תשתית לינקים ענפה ואיכותית המבוססת על אתרים בהם התנועה רבה ודירוגם גבוה תבטיח קידום נאה עבור אותן מילות חיפוש.
 3. רשום את אתרך באינדקסים רלוונטים. עדיף באתרים איכותיים עם PageRank גבוה. ריכוז אתרי אינדקסים ניתן למצוא בדף הבא, אך יש לעשות עבודת ברירה כי יש שם הרבה אינדקסים, מה שנקרא – פח.
 4. אולי הכי חשוב מכולם: תוכן, תוכן, תוכן! צור תוכן מקורי ומעניין אשר יעזור ויועיל לגולשים שלך. פתח בלוג, הצף אותו בכתבות, כתוב בבלוגים מובילים, אתרי WEB 2.0 והשאר BackLink לאתרך, שתף בפייסבוק, הודיע על כך בטוויטר או במילים אחרות – תייצר Buzz, תנועה, ספק לאנשים מה שהם צריכים והם יפרגנו לך בחזרה. גם אם אין אתה מוצא את הזמן לכתוב תכנים איכותיים ומקוריים, ניתן לרכוש שירותים כאילו ברשת ע"י כותבי תכנים מקצועיים העובדים ברובם כפרילנסרים.
מקדמים את אתרך לעמוד הראשון בגוגל, במילות חיפוש של לקוחות פוטנציאלים, המחפשים את שירותיך.
 1. מנועי החיפוש באינטרנט מספקים למחפש תוצאות הרלוונטיות ביותר למילות החיפוש שלו. מיקום האתרים בדפי התוצאות נקבעים על פי מידת ההתאמה והרלוונטיות של האתר למילות החיפוש אותם חיפש הגולש. אנובחברת STG גורמים למנועי החיפוש להבין ע"י קידום אורגני שהאתר שלך הוא הרלוונטי ביותר בתוצאות של למילות החיפוש המתאימות לך.

  מחקר מילים –  מי סוג הלקוחות שלך? מה לקוחות פוטנציאלים מחפשים כדי למצוא אותך? אילו מילות חיפוש יבדלו אותך לעומת מתחריך? צוות הקידום האורגני בונה בעזרת הלקוח רשימת מילים המתאימה עבור מוצריו של הלקוח הן היום והן בעתיד.

  תוכן הוא מלך – מנועי החיפוש מציגים אתרים בעלי תוכן משמעותי רב עבור הלקוח אתרים ללא מלל לא יקודמו על ידי מנועי החיפוש. אנו בונים לך מאמרים בעלי תוכן משמעותי המתאימים למילות החיפוש שבחרת ומזינים אותם לאתרך.

  קישורים חיצוניים – קידום אתרים הוא סך הכל תחרות פופולריות ברשת. מנועי החיפוש מחפשים אתרים בעלי קישורי איכותיים לאתרים אחרים ברשת הרלוונטיים להם, ועל כן אתר עם קישורים איכותיים מאתרים רבים אליו, נחשב יותר מאתר עם מעט קישורים או קישורים שאינם איכותיים. צוות הקידום האורגני מוציא קישורים מאתרים איכותיים לאתרך לאורך כל תקופת הקידום מאתרים הרלוונטיים למילות החיפוש הרלוונטיות.
   
  נוכחות ברשתות חברתיות – מנועי החיפוש מעדיפים אתרים שמעוררים Buzz באינטרנט ושמדברים עליהם ברשת. הדבר נעשה בסריקת הרשתות החברתיות בחיפוש אחר קישורים לאתרים שלך או שיחות ברשתות החברתיות בנוגע לאתרך. צוות של קידום אתרים אורגני (SEO), פותח לכל לקוח פרופיל בכל הרשתות החברתיות הנחשבות ודואג ליצור אותות חברתיים לאורך כל תקופת הקידום.
אם גללתם עד כאן, כדאי שנשוחח...
We should talk